PureSolv EN 1-4 Enclosed
Solvent Purification System
Overview

Meets requirements established by the European Standard EN14470-1 for fire safety storage cabinets.
The european designed PureSolv-EN™ is one of Inert’s technological innovations in the design, manufacture and distribution of safe and reliable systems for solvent storage, purification and processing. The PureSolv-EN™system is a fire safety cabinet that meets EN14470-1 performance requirements for the storage of flammable liquids in laboratories. EN14470-1 performance standards establish three primary safety requirements, while still maintaining all of the benefits customers expect from the PureSolv MD design, they are:
• Minimization of the risk of fire from stored flammable materials.
• Protection of the flammable materials in the event of fire.
• Minimization of emitted vapors to the outside environment and retention of any leaks inside the cabinet.
The PureSolv-EN™ provides the following capabilities in the storage of flammable liquids:
• Minimize the fire risks associated with the storage of flammable substances.
• Protection of the cabinet’s contents in the event of fire for a known (tested) minimum length of time (fire rating).
• Minimize the amount of vapor released into the working environment and the retention of accidental spillage within the cabinet.
Protection of the cabinet’s flammable content is assessed using a well-established measure in the physics of fire safety known as a Fire Resistance (FR) period. FR periods are measured and expressed in minutes. EN14470-1 standards address FR 15, 30, 60 and 90-minute periods. The standards require type test be used to measure existing FR requirements as established by previous ISO and EN standards. Cabinets are classified according to the level of FR determined during testing. The PureSolv-EN™ is field-tested to meet requirements and is classified as having a 90-minute flammable rating.
The total internal volume of the PureSolv-EN™ cabinet is less than one cubic meter, as required by EN14470-1 standards. All flammable solvents are fully contained in the unit. The standards do not address differences in flammable liquids, such as those based on physical properties. The user must comply with other national regulations in determining the suitability of standards for a particular liquid solvent.
In compliance with EN14470-1 standards for storage furniture and laboratory furniture, PureSolv-EN™ cabinets are capable to hold their weight on their base. The cabinets can be either free-standing, wheel (or castor) mounted or restrained to a wall. The PureSolv-EN™ offers a fully compliant and space saving alternative to brick enclosed and walk-in rooms.
Specifications
Up to 4-Solvent System
View Specifications
| System dimensions | 47.0″ (1195 mm) Wide x 25.0″ (635 mm) Deep x 86.6″ (2200 mm) High |
| Frame | Extruded aluminum |
| Vacuum manifold | Integrated in frame |
| Analog vacuum gauge | 0 to -30″ Hg |
| Inert gas manifold | Integrated in frame |
| Analog pressure gauge | 0-100 psi |
| Main system pressure isolation | 2-way 1/4″ stainless steel ball valve |
| Main system pressure relief | 70 psi |
| Electrical ground | Fully bonded system |
| Copper plate for attachment to building ground | |
| Retractable grounding reel for solvent reservoir filling | |
| Lockable casters for mobility |
Dispensing
View Specifications
| Valve bracket | 304 stainless steel |
| Evacuate/refill/dispense | 5-way valve for ease of use and safety |
| Eliminates possibility of dispensing solvent into the vacuum pump | |
| Solvent metering valve | Stainless steel needle valve |
| Collection flask inert gas refill | Individual low pressure regulator |
| 7 psi pressure relief valve | |
| Check valve | |
| Collection flask conection joint | Stainless steel 24/40 is standard |
| Other sizes available | |
| Horizontal clamping post for collection flask | Height adjustable |
Dual Purifying Column Design
View Specifications
| Drying columns | 4″ (101 mm) OD x 25″ (635 mm) L |
| Internal volume = 1 US gallon (4L) | |
| Inlet/outlet valves | 3-way 1/4″ stainless steel |
| Allows easy troubleshooting | |
| Drying capacity | 800L based on HPLC grade solvent |
Drip Tray
View Specifications
| 304 stainless steel |
Plumbing
View Specifications
| 1/4″ 304 stainless steel piping |
Particle Filter
View Specifications
| Stainless steel, 7 micron |
Solvent Resevoir
View Specifications
| 304 stainless steel |
| 17L volume |
| 2″ sanitary flange for refilling |
| Color-coded quick disconnect for solvent out |
| Regulator with quick disconnect for inert gas push |
Flammable Storage Cabinet
View Specifications
| EN14470-1 cabinet |
| System is fully contained within the cabinet |
| 90 minute rating |
| Holds up to 7 x 17L reservoirs |
Vacuum Pump
View Specifications
| Vacuum pump | Solid Teflon and Kalrez for maximum solvent compatibility |
| Pumping speed | 20L/min |
| Ultimate vacuum | 6 Torr |

