PureLab HE 2GB
Glovebox System
PureLab HE represents Inert’s flagship glovebox product line, engineered and manufactured in the USA using the highest quality materials and craftsmanship. Designed for maximum purity and performance, PureLab HE is ideal for applications requiring stringent atmospheric control.
Built on a modular platform, PureLab HE offers unmatched flexibility, allowing custom configurations and expansions. These include antechambers to support workflow processes, cold storage freezers, process vacuum ovens, and a full range of integrated accessories.
Every PureLab HE glovebox is equipped with Inert’s EOS-1 (Zirconium) or EOS-2 oxygen analyzer (featuring advanced fuel cell technology) and a moisture analyzer. Paired with our high-capacity gas purification system, PureLab HE maintains and continuously monitors O₂ and H₂O levels at <1 ppm—ensuring a stable, ultra-pure working environment for the most demanding applications.
Key features:
- Large touch screen
- Automated regeneration process
- 15″ antechamber vacuum antechamber with automatic cycle control
- 6″ small manual antechamber
Common Options
PureLab HE System Specifications
| Internal dimensions | 1250 mm Wide x 780 mm Deep x 900 mm High |
| External dimensions | 2000 mm Wide x 1067 mm Deep x 1921 mm High |
| Internal finish | Type 304 stainless steel, #4 |
| External surfaces | RAL 9011 (Graphite Black) |
| Wall thickness | 0.105″ (2.6 mm) |
| Feedthrough | 1 x DN 40 ISO-KF blank |
| Feedthrough | 1 x 3/8″ compression bulkhead |
| Internal power | 1 x electrical feedthrough, 1 each 2GB, 3GB, and 2 each 4GB |
| Internal power | 1 x fuse protected 6-outlet power strip |
| Shelving | 3 x Height adjustable 304 stainless steel #4 finish. 30.6″ (778 mm) Wide x 9.7″ (247 mm) Deep |
| Plumbing | 304 stainless steel tubing |
| Filters | 1 x inlet/1 x outlet HEPA (99.99% vs. 0.3 micron MPPS) |
| Lighting | External LED light |
| Power |
100 VAC 50/60 Hz, 110-120 VAC 60 Hz, 200-240 VAC 50 Hz |
PLC Control System






