Argon-1 Gas Management System
For enclosures up to 6m3
Overview
Inert’s Argon-1 single column gas management system is equipped with high-capacity purification columns, 0-60 CFM variable speed blower and 1.5-inch diameter gas loop for standard glovebox flow rate of inert gas. This system is perfect for medium throughput or small to mid-size enclosures that require an < 1ppm O2 and H2O inert atmosphere. The free-standing design allows for easy retro-fit of existing glove boxes, simplifying replacement of obsolete control systems with the latest in gas purification technology.

Our Gas Management Systems provide a < 1ppm O2 and H2O inert atmosphere required for a multitude of air-sensitive applications.
| Regenerable Purification Coulmn | Dual Regenerable Purification Coulmn | Quad Regenerable Purification Column | Large Capacity Solvent Removal | Regenerable Large Capacity Solvent Removal | Max Enclosure Volume | |||||||||||
| Argon-1 | 6m3 | |||||||||||||||
| Argon-1-SR | 6m3 | |||||||||||||||
| Argon-1-RSR | 6m3 | |||||||||||||||
|
||||||||||||||||
Specifications
| Piping and fittings | 304 stainless steel |
| Circulation piping | 40 mm diameter with DN 40 ISO-KF flanges for easy connection to customer enclosure |
| External dimensions (excluding vacuum pump) | 26″ (660 mm) Wide x 36″ (914 mm) Deep x 32″ (813 mm) High |
| External surfaces | RAL 9011 (Graphite Black) |
| Casters for mobility | |
| Purity Level | |
| < 1ppm O2 and H2O when connected to a glovebox system that has a leak rate of < 0.05 vol%/h | |
| O2 capacity = | 43 L per purifier column |
| H2O capacity = | 1800 g per purifier column |
| Purifier Column Valves | |
| Automated purifier column valves | Interlocked with the blower. Blower will not run if the valves fail to open |
| Circulation Blower | |
| Variable speed circulation blower | 120 cfm max flow rate blower |
| Max flow rate through purifier column | 60 cfm (101 m3/h) |
| PLC Control | |
| 6″ color touch screen | |
| Trending screen | Pressure, O2 and H2O value is logged for 24 hours |
| Pressure Control | |
| Automatic pressure control | (+/- 15 mbar) |
| Manual pressure control | Footswitch |
| Regeneration Sequence | |
| Automatic blower restart after regeneration | |
| Purge | |
| Purge valve | O2 level, timer or manually controlled |
| Vacuum | |
| Vacuum pump | 10 cfm (17 m3/h) rotary vane pump with oil mist eliminator & oil return kit |
| Eco Mode Features | |
| Vacuum pump timer | Shuts pump off for energy reduction |
| Automated blower speed control | O2 level adjusts blower speed |
| System Gas Requirements | |
| Working gas | 399.995% Ar |
| Working gas pressure | 55 psi (3.8 bar) |
| working gas flow rate | 250 l/min |
| Regeneration gas | 3-7% H2, balance Ar |
| Regeneration gas pressure | 5-7 psi (0.3-0.5 bar) |
| Regeneration gas flow rate | 30 l/min |

