I-Lab 2GB
Glovebox System
Overview

I-Lab Glovebox System: Your Ultimate Solution for Inert Research Applications
Experience unparalleled control over your research environment with the I-Lab Glovebox System, engineered to maintain oxygen and moisture levels below 1ppm. Perfectly suited for a wide array of applications requiring stringent inert conditions, the I-Lab is integrated with our advanced automated gas purifier, seamlessly mounted onto its frame for optimal performance.
Tailored to meet diverse research demands, the I-Lab offers a myriad of customizable options, including freezer compatibility, cold well integration, versatile feedthroughs, efficient heat exchangers, and convenient quick-release front panels.
Ideal for both industrial laboratories and academic institutions, the I-Lab caters to a plethora of air-sensitive applications, ranging from lithium battery research, welding, and additive manufacturing to chemical synthesis and OLED/PLED development.
Experience precision, versatility, and reliability with the I-Lab Glovebox System, empowering your research.
I-LAB Specifications
| Internal dimensions | 1213 mm Wide x 764 mm Deep x 897 mm High |
| External dimensions | 2005 mm Wide x 1034 mm Deep x 2024 mm High |
| Internal finish | Type 304 stainless steel, #4 |
| External surfaces | RAL 9011 (Graphite Black) |
| Wall thickness | 0.105″ (2.6 mm) |
| Feedthrough | 4 x DN 40 ISO-KF blank |
| Internal power | 1 x electrical feedthrough |
| Internal power | 1 x fuse protected 6-outlet power strip |
| Shelving | 2 x Height adjustable 304 stainless steel #4 finish. 30.6″ (778 mm) Wide x 9.7″ (247 mm) Deep |
| Plumbing | 304 stainless steel tubing |
| Filters | 1 x inlet/1 x outlet HEPA (99.99% vs 0.3 micron MPPS) |
| Lighting | External LED light |
| Power | 100-120 or 200-240 VAC 50/60 Hz 20 Amp |
Large Antechamber, 15″ (381 mm) Internal Diameter x 24″ (609 mm) Internal Length
View Specifications
| Bolt | On left or right side |
| Internal finish | 304 stainless steel #4 surface finish |
| External finish | RAL 9011 (Graphite Black) |
| Internal tray | 304 stainless steel #4 surface finish |
| Tray size | 11.25″ (285 mm) Wide x 22.5″ (571 mm) Long |
| Internal/external travel | 13.9″ (353 mm) |
| Anodized aluminum doors, vertical opening with gas piston | |
| Manual evacuate/refill valves | |
| Analog vacuum gauge | 0 to -30″ Hg |
| Leak rate | < 10-5 mbar l/s |
Small Antechamber, 6″ (152 mm) Internal Diameter x 17.3″ (441 mm) Internal Length
View Specifications
| Internal finish | 6061 anodized aluminum |
| External finish | RAL 9011 (Graphite Black) |
| Internal/external doors | 6061 anodized aluminum |
| Manual evacuate/refill valve | |
| Analog vacuum gauge | 0 to -30″ Hg |
| Leak rate | < 10-5 mbar l/s |
| Single column gas purification system | |
| O2 and H2O purity level | |
| O2 capacity = | 43 L |
| H2O capacity = | 1800 g |
| Automated purifier column valves | Interlocked with the blower. Blower will not run if the valves fail to open |
| Variable speed circulation blower | 120 cfm max flow rate blower |
| Max flow rate through purifier column | 101m3/h (60 CFM) 60 cfm |

